Kupujete igrače, pa veste, da ima otrok že vse, kar potrebuje in kar ne potrebuje? Potem so morda ravno sestavljanke prava izbira, saj le redki pomislijo nanje. Večinoma ljudje namreč posegamo po avtomobilčkih za fante in oblekicah in punčkah za deklice, na puzzle pa večinoma kar vsi pozabljamo, pa čeprav je ravno takšna igrača tisto, kar otrok potrebuje. Sestavljanke namreč že od tistih čisto osnovnih modelov otroke učijo, najprej je sicer to motorika, potem pa tudi iskanje vedno bolj finih oblik. Zato tudi takrat, ko kupujete sestavljanke za darilo, le – tega prilagodite starostni skupini otroka.
Puzzle so prilagojene različnim razvojnim stopnjam, staroste usmeritve na sestavljanki pa naj vam bodo zgolj v usmeritev
Nakup igrač zna biti marsikomu, ki želi ustreči tako otroku kot tudi staršem, precej naporen. Težko je namreč kupiti pravo igračo, če nismo ves čas z otrokom, da bi mu lahko sledili v razvoju in točno videli, kaj je tisto pravo, kar je za otroka res primerno. Ampak upoštevajte eno vodilo, nikar ne slepo gledati samo na priporočeno starost, ki je zapisana na igrači.
Povsem enako jasno velja tudi za sestavljanke. Če boste samo gledali na to, kaj je napisano, pa zraven čisto nič razmišljali, pa četudi jasno otroka poznate ne, boste skoraj zagotovo zgrešili. Še posebej za sestavljanke, ki veljajo za malo bolj napredno in zahtevno igro, sklepajte malo sami, kaj bi bilo primerno. Če piše, da je primernost neke sestavljanke že od kakšnih osem mesecev naprej, pa do enega leta, temu ne verjemite, saj je to bolj za skupino eno leto plus. Pojdite povsem preprosto, poiščite najbolj enostavne sestavljanke in vse do težjih in si tako bolj predstavljajte. Otrok pri dveh letih je namreč izrazito bolj spreten od otroka pri enem letu, pri tako majhnem otroku se pravzaprav pozna že vsak mesec, sestavljanke pa le ne kupujte za v naprej, saj igrača se da otroku takoj in tudi takoj mu morajo biti sestavljanke tudi všeč, sicer bodo samo počivale za vedno v kotu.